سگ, گربه

عقیم سازی


فرآیند برداشتن غدد جنسی یا اندام های تناسلی در حیوانات نر و ماده است. همچنین ممکن است اخته در حیوانات نر و هیسترکتومی یا عقیم سازی در ماده ها نامیده شود. این روش جراحی منجر به عدم وجود ناگهانی و مادام العمر هورمون های غدد درون زا می شود و از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند. این امر در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی به یک روش معمول تبدیل شده است، به طوری که حیوانات عقیم شده تا ۵۴٪ از جمعیت حیوانات خانگی در بریتانیا را تشکیل می دهند. برای بسیاری از سازمان‌های نجات و فرزندخواندگی، عقیم‌سازی قبل یا بعد از یافتن خانه جدید حیوان اجباری است.

مزایای عقیم سازی

کنترل جمعیت:

نشانه اصلی عقیم سازی، کنترل جمعیت و ارتقای مالکیت مسئولانه حیوان خانگی است. رها کردن حیوانات، صورت‌حساب‌های غیرمنتظره دامپزشکی و افزایش تعداد توله‌ها و بچه گربه‌ها همگی می‌توانند با ترویج عقیم‌سازی در زمانی که حیوان خانگی جوان است برطرف شود. اکثر دامپزشکان حداقل سن ۶ ماهگی را برای انجام جراحی در حال حاضر توصیه می کنند، اما بسیاری از آنها این توصیه ها را به ویژه در هنگام بحث در مورد این روش در سگ های نژاد متوسط ​​تا بزرگ انجام می دهند. با توجه به اینکه این یک روش انتخابی با پیامدهای مثبت و منفی مادام العمر است، برای دامپزشکان مهم است که بر اساس شواهد اخیر و قابل اعتماد، از توصیه های خود به مالکان اطمینان داشته باشند.

رفتار:

رفتارهای نامطلوبی که معمولاً در کل حیوانات مشاهده می شود شامل پرسه زدن، علامت گذاری قلمرو، آواز خواندن، جنگیدن و قوز کردن است. معاشرت با حیوانات دیگر می تواند یک چالش باشد و زمانی که گربه ها و سگ های ماده در فصل هستند باید با دقت مدیریت شود تا از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.

در  گربه‌های نر، عقیم‌سازی می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های ناشی از جنگ کمک کند . حیوانات خانگی عقیم شده اغلب بهتر از یک گربه یا سگ کامل با یک محیط داخلی یا محدودتر سازگار می شوند.

سلامت:

عقیم کردن فواید سلامتی نیز دارد – این روش خطر عفونت رحم را در ماده ها از بین می میبرد و بروز بیماری پروستات را در حیوانات نر کاهش می دهد.
با توجه به اینکه قرار گرفتن در معرض هورمون‌های جنسی به عنوان یک عامل خطر شناخته شده است، مدت‌هاست که عقیم‌سازی روشی مؤثر برای کاهش بروز برخی نئوپلاسم‌ها در نظر گرفته می‌شود . گیرنده های هورمونی در بافت نئوپلاستیک هم در سگ ها و هم در گربه ها از جمله تومورهای غدد پستانی و پری مقعدی وجود دارند. هم سگ‌ها و هم انسان‌های مبتلا به تومورهای پستانی سطوح بالاتری از استروژن را در مقایسه با افراد سالم هم سن دارند و نشان داده شده است که استروژن دارای اثر تقویت‌کننده‌ای است.

رژپت دوست حیوانات خانگی

شواهدی در مورد اثرات طولانی مدت پس از گنادکتومی

تحقیقاتی که به بررسی سن بهینه برای عقیم کردن یک حیوان می پردازد، چندین روند مشاهده شده در حیوانات عقیم شده در مقابل حیوانات دست نخورده را نشان داده است. مطالعات اپیدمیولوژیک گذشته نگر برای مقایسه یک جمعیت کامل با حیوانات خانگی عقیم شده برای بررسی اثرات طولانی مدت گنادکتومی بر سلامتی استفاده شده است.

هورمون لوتنیزه کننده:

 • هنگامی که یک حیوان عقیم شد، مسیر بازخورد طبیعی از استروژن و تستوسترون در هیپوتالاموس و هیپوفیز دیگر وجود ندارد و در نتیجه سطوح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) افزایش می یابد . این رهاسازی پیوسته است و سطوح بالاتر از سطوح مشاهده شده در کل حیوانات تا ۳۰ برابر است. گیرنده های LH در اندام هایی وجود دارند که با عملکرد تولید مثلی مرتبط نیستند، از جمله دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، تیروئید و غدد فوق کلیوی. برخی از بافت های نئوپلاستیک نیز گیرنده های LH را بیان می کنند. اثر طولانی مدت این آزادسازی مداوم LH اضافی در حال حاضر یک منطقه تحقیقاتی و تحقیقاتی است و ممکن است بر چندین سیستم بدن تأثیر بگذارد.

تاثیر بر وزن بدن:

 • ثابت شده است که عقیم سازی می تواند منجر به چاقی در حیوانات خانگی شود. گربه های عقیم شده ۳.۴ برابر بیشتر از گربه های سالم چاق می شوند . گنادکتومی باعث ایجاد تغییر در میزان متابولیک و اشتها می شود که منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش مصرف غذا در ۳ ماه اول پس از عمل می شود . نتیجه روش عقیم سازی تغییر در پروفایل هورمونی با کاهش استرادیول و تستوسترون و افزایش فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (IGF-1)، پرولاکتین و لپتین است. لپتین به ویژه بر گرسنگی و احساس سیری تأثیر دارد. اگر به دنبال گنادکتومی به گربه ها استرادیول اگزوژن داده شود، مصرف غذا پس از جراحی ثابت می ماند که نشان می دهد این اختلال هورمونی ارتباط مستقیمی با مصرف غذا دارد.

رفتار و پیری

 • عقیم سازی می تواند باعث افزایش سرعت شروع اختلالات شناختی شود. سندرم اختلال عملکرد شناختی یک اختلال در حیوانات مسن است که با از دست دادن حافظه، سردرگمی و اختلال در الگوهای طبیعی خواب و بیداری مشخص می شود. فقدان استروژن با تسریع پیری مغز در زنان مرتبط است و سطح LH بالا در ایجاد بیماری آلزایمر در انسان نقش دارد.

اثرات بر دستگاه ادراری

 • بی کفایتی مکانیسم اسفنکتر ارتباط شناخته شده ای با عقیم سازی اولیه در سگ های ماده دارد که منجر به بی اختیاری ادرار به ویژه در سگ های نژاد بزرگ می شود. گیرنده های LH در تمام نواحی دستگاه ادراری تحتانی در سگ ماده عقیم شده و در مقایسه با ماده سالم به تعداد بسیار بیشتری یافت می شود. درمان این عارضه ارائه مکمل های استروژن مصنوعی یا آگونیست های  GnRH  است و این داروها منجر به کاهش LH در گردش می شود.
 • ایجاد سنگ ادراری- اثر عقیم سازی بر ایجاد سنگ ادراری به نوع سنگ ادرار بستگی دارد. سنگ ادراری سیستین به احتمال زیاد با کل سگ مرتبط است، عقیم سازی به طور معمول به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در این موارد ارائه می شود. با این حال، زمانی که بروز سنگ‌های اگزالات کلسیم و استروویت را در نظر می‌گیریم، مطالعه‌ای که توسط بیمارستان Banfield Pet انجام شد، نشان داد که احتمال ایجاد سنگ در سگ‌های عقیم‌شده (هم نر و هم ماده) ۳ برابر بیشتر است.

تاثیر بر سیستم اسکلتی عضلانی

 • تحقیقات اخیر نشان داده است که خطر ابتلا به برخی بیماری‌های دژنراتیو مفصلی (DJD) مرتبط با عقیم‌سازی در سگ‌ها افزایش می‌یابد. اینها عبارتند از دیسپلازی هیپ (HD)، آسیب رباط صلیبی جمجمه (CCL)، دیسپلازی آرنج (ED) و استئوکندروزیس دیسکانس (OCD).
 • افزایش DJD در حیوانات عقیم شده با در نظر گرفتن موارد CCL بسیار مهم است و تئوری فرضی این است که عقیم سازی قبل از بسته شدن صفحه رشد و بلوغ اسکلتی این فرآیند را به تاخیر می اندازد. رشد اضافی می تواند منجر به تغییر در زاویه فلات تیبیا شود و این به عنوان یک عامل خطر در CCL شناخته شده است. سگ های ژرمن شپرد، لابرادور رتریورها و گلدن رتریورها به عنوان بیشترین خطر ابتلا به این افزایش بروز CCL شناسایی شده اند.
 • شکستگی در گربه ها – شکستگی فیزیال سر (شکستگی صفحات رشد در پروگزیمال فمور) به طور خود به خود رخ می دهد و یک مطالعه گزارش داد که ۹۶ درصد از گربه هایی که به این آسیب اشاره شده اند نر عقیم شده بودند . مجدداً فرضیه بسته شدن تاخیری فیزیال به این آسیب کمک می کند.

رژپت دوست حیوانات خانگی

تأثیر بر توسعه نئوپلاسم ها

 • ارتباط سگ‌های ماده عقیم‌کننده و کاهش بروز تومورهای بدخیم پستانی از نظر تاریخی دلیلی برای توصیه این روش بوده است – با این حال شواهد برای حمایت از این رابطه محدود است. تحقیقات بیشتر در این زمینه برای تعیین اینکه آیا عقیم سازی باید قبل از فصل اول یا دوم توصیه شود، به ویژه در نژادهایی که سایر مشکلات سلامتی در آنها توضیح داده شده است، مورد نیاز است.  
 • مطالعات اپیدمیولوژیک افزایش بروز برخی از سرطان ها از جمله لنفوسارکوم (LSA)، استئوسارکوم (OSA) و تومورهای ماست سل (MCT) را در سگ هایی که تحت عقیم سازی اولیه قرار می گیرند، گزارش کرده اند. این بافت‌های نئوپلاستیک گیرنده‌های LH را در فرکانس‌های مختلف بیان می‌کنند و اثر افزایش سطوح LH در حال بررسی است. تحقیقات در مورد تغییرات بین نژادها، جنسیت ها و اینکه آیا زمان عقیم سازی بر بروز این نئوپلاسم ها در زندگی بعدی تأثیر می گذارد یا نه ادامه دارد .
 • افزایش خطر ابتلا به همانژیوسارکوم در چندین مطالعه که پیامدهای درازمدت عقیم‌سازی زودهنگام را برای سلامتی دنبال می‌کنند، گزارش شده است. تصور می شود که این به دلیل اثر محافظتی استروژن هنگام در نظر گرفتن بروز نئوپلاسم های گیرنده غیر استروژن باشد، همانطور که در مطالعات انسانی نیز دیده می شود.

خلاصه

ملاحظات مربوط به عقیم کردن سگ و در چه سنی باید به صورت موردی بر اساس سبک زندگی، نیازهای کار و نژاد بیمار انجام میشود.

این رویکرد توسط انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا بر اساس ادبیات اخیر که ارتباط بین عقیم سازی اولیه و بیماری های ارتوپدی و نئوپلاستیک را نشان می دهد توصیه می شود . با بررسی سوابق اخیر در دانشگاه کالیفرنیا دیویس، داده‌های ۳۵ نژاد مختلف سگ را تجزیه و تحلیل کردند تا تعیین کند که آیا عقیم‌سازی و سنی که در آن روش انجام شده است، بر بروز DJD یا سرطان تأثیر می‌گذارد . سوابق یک دوره ۱۵ ساله بررسی شد و شامل بیش از ۱۵۰۰۰ سگ شد.

این مطالعه برای ارائه یک مرجع با دسترسی آسان به پزشکان ارائه شده است که شواهد و ارزیابی خطر را در هر یک از ۳۵ نژاد شرح می دهد. بر اساس این مرجع و شواهد اخیر می توان زمان عقیم سازی را به صاحب حیوان خانگی توصیه کرد. عقیم سازی در هر مورد باید شامل بحثی بین مالک و دامپزشک باشد تا مشخص شود چه چیزی برای خانواده و حیوان خانگی آنها مناسب تر است.

رژپت دوست حیوانات خانگی

تغذیه به دنبال عقیم سازی

انتخاب خنثی کردن یا عدم خنثی سازی و زمان، به طور بالقوه پیچیده تر از آنچه قبلاً در نظر گرفته شده است. اگر صاحب حیوان خانگی بخواهد خنثی کند، دامپزشک می تواند بهترین روش را برای ادامه عمل پس از جراحی راهنمایی کند. تغذیه یکی از پارامترهایی است که می توانیم با رعایت خوب مالکان آن را کنترل کنیم. داده های اپیدمیولوژیک نشان داده است که عقیم سازی یک عامل خطر برای چاقی به خصوص در گربه ها و سگ های نر است . این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در این منطقه به دلیل شرایط آب و هوایی و محیط شهری در امارات، بخش زیادی از گربه ها به طور کامل یا بیشتر در داخل خانه نگهداری می شوند. این یکی دیگر از عوامل خطر چاقی به دلیل عدم فعالیت است. حیوانات چاق و دارای اضافه وزن بسیار بیشتر در معرض خطر بیماری های ارتوپدی، بیماری های مجاری ادراری و دیابت هستند. با توجه به نژادهای خاص افزایش قابل توجهی در DJD پس از جراحی نشان می دهد،

چندین نکته وجود دارد که می توان در زمان انجام عمل به صاحبان آنها اشاره کرد – پیشگیری بهتر از درمان است! اگر صاحبان از خطر آگاه باشند، می توانند توجه بیشتری به حیوان خانگی خود داشته باشند و در مدیریت فعال باشند.

 • تغذیه Ad-lib بعد از عمل عقیم سازی با افزایش وزن بدن و وضعیت بدن به دلیل افزایش مصرف غذا همراه است. مدیریت سهم با وزن کردن روزانه غذا باید به عنوان تمرین استاندارد توصیه شود.
 • تنظیم رژیم غذایی به رژیمی با تراکم کالری کمتر می تواند از کمبود مواد مغذی و رفتار التماسی که در رژیم های غذایی محدود مشاهده می شود جلوگیری کند.
 • افزودن یک جزء غذای مرطوب به رژیم غذایی نیز ممکن است سودمند باشد، زیرا غذای مرطوب به دلیل محتوای رطوبت، کالری کمتری دارد و می‌تواند اثر سیری ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *