غذای خشک سگ

چرا سگ من غذای خشک نمی‌خورد؟

شما یک یا چند نوع غذای سگ با کیفیت و مقوی از برند یا برندهای معتبر را با دقت انتخاب و خرید کرده‌اید، ولی متأسفانه سگتان به آن لب نزده و غذا رها شده است؟ سگ‌ها به چند دلیل غذای خشک نمی‌خورند و صاحبان سگ باید آنها را درک کنند. موارد زیر را بررسی کنید:

سگ شما از چه زمانی از خوردن غذای خشک دست کشیده است؟

آیا یکباره بوده یا تدریجی؟

آیا او غذاهای دیگری می‌خورد و فقط از خوردن غذای خشک امتناع می‌ورزد و یا اینکه به طور کامل از خوردن دست کشیده است؟

آیا او رفتاری عادی دارد یا به نظر می‌رسد از فرم عادی خارج شده است؟

امتناع کلی (نه یکباره) از خوردن غذای خشک سگ ظاهراً می‌تواند به این معنی باشد که سگ شما بدغذا است که در این صورت باید اقدامات لازم را برای تغییر عادات غذایی سگ انجام دهید.
این مراحل می‌تواند شامل خرید غذای خشک با کیفیت، تغذیه سگ مطابق با برنامه و تنظیم رژیم غذایی سگ در طول زمان باشد.

در این مقاله چند گام برای حل مشکل بدغذایی و امتناع از خوردن غذای خشک ارائه شده است.

گام اول: ریشه‌یابی کنید چرا سگ شما بی میلی می کند؟

 از سلامت سگ خود اطمینان حاصل کنید

اگر سگ شما به طور معمول غذای خود را با اشتیاق می‌خورده و ناگهان غذا خوردن را متوقف کرده است، مهم‌ترین اقدام آن است که از سلامتی او اطمینان حاصل کنید. بسیاری از سگ‌ها اگر احساس خوبی نداشته باشند غذا نخواهند خورد، خصوصاً اگر از مشکلات روده‌ای یا دندانپزشکی رنج ببرند، بنابراین باید با مراجعه به دامپزشک خود مطمئن شوید از نظر سلامتی مشکلی ندارد. اما اگر سگ شما غذاهای دیگری (مانند غذای مرطوب سگ یا میان وعده) می‌خورد و فقط از خوردن غذای خشک سگ خود امتناع می‌ورزد، ممکن است به این معنا باشد که او یک بد غذا است.

در نظر بگیرید که بدغذایی از چه زمانی شروع شده است

حتماً زمان شروع بدغذایی را به دامپزشک اطلاع دهید. سگی که بیمار است معمولاً یک‌شبه به یک سگ بدغذا تبدیل می‌شود. ممکن است متوجه شوید که سگ شما فقط غذای خود را بو می‌کند یا اینکه اصلاً غذا نمی‌خورد. این ممکن است به این دلیل باشد که او حالت تهوع دارد یا اشتهای خود را ازدست‌داده است. شرایطی مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی یا کبدی، مشکلات گوارشی، تومورها یا مشکلات دندانی می‌تواند یکی از دلایل غذا نخوردن باشد.

مشکلات دندانی

یکی از مهم‌ترین دلایل سگ برای قطع مصرف غذای خشک، درد دندانی است. اگر دندان‌های سگ شما دردناک است، خرد شدن مواد غذایی خشک حتی اگر عاشق آن باشد دردناک خواهد بود. اما دامپزشک شما می‌تواند کمک کند. سگ شما ممکن است نیاز به کشیدن یک یا دو دندان داشته باشد یا ممکن است فقط به یک برساژ خوب نیاز داشته باشد. سلامت دندان سگ مهم است. دادن تشویقی سگ دنتال (دندانی) و مسواک زدن با خمیردندان مخصوص سگ (خمیردندان انسانی هرگز!) می‌تواند به سگتان کمک کند تا طولانی‌مدت از سلامت دندان برخوردار باشد. سگ‌های مسن بیشتر در معرض مشکلات دندانی هستند.


حتی اگر سگ شما سالم باشد، بدغذایی ممکن است باعث مشکلات سلامتی و رفتاری از خفیف تا شدید و حتی مرگ آور شود. این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

چاقی

پانکراتینت

سوءتغذیه

مشکل در درمان یک بیماری مزمن طول عمر

اسهال

مشکلات رفتاری، مانند گدایی غذا

گام دوم: دلایل غذا نخوردن سگ شما

اهمیت تغذیه سگ خود با غذای مرغوب را درک کنید

غذای آماده سگ برای پاسخگویی به تمام نیازهای بدن یک سگ فرموله شده است. سگ‌ها نسبت به انسان از نظر نیاز به چربی و پروتئین و به‌ویژه مواد معدنی و ویتامین‌ها متفاوت هستند. آنها نمی‌توانند با غذای انسان برای مدت طولانی دوام بیاورند.
اگر به سگ خود غذاهای متنوعی بدهید، ممکن است او غذای خشک و منظم خود را رد کند تا ببیند آیا چیز بهتری به او پیشنهاد می‌کنید یا خیر – به‌خصوص اگر غذای مرطوب یا غذای انسانی به او داده‌اید. هر روز به همان غذای انتخابی اصرار داشته و فقط غذای خشک منظم همیشگی را به سگ خود پیشنهاد دهید تا به‌مرورزمان باعث کاهش تنوع‌طلبی او شود.
غذای خشک سگ به ازبین‌بردن برخی از باکتری‌ها و پلاک‌هایی که روزانه روی دندان‌های سگ شما جمع می‌شوند کمک می‌کند.مواد مغذی موجود در غذای سگ مانند کلسیم به ساختن دندان‌ها و استخوان‌های محکم کمک می‌کند.

غذای سگ خود را به ملایمت تغییر یا تنظیم کنید

اگر برند غذای خشک را تغییر می‌دهید و اکنون سگ شما غذای خشک نمی‌خورد، ممکن است غذای جدید را دوست نداشته باشد. یا ممکن است او از یک تغییر ناگهانی ناراحت باشد. سگ‌ها قدرت ترجیح دهی دارند. آنها ممکن است به‌راحتی بینی خود را از غذای خشکی که خریداری کرده‌اید برگردانند زیرا این طعم موردعلاقه آنها نیست. اگر می‌خواهید برند غذایی سگ خود را تغییر دهید، با مخلوط کردن مقدار کمی از غذای جدید با غذای قدیمی شروع کنید. طی یک تا دوهفته نسبت را به‌تدریج عکس کنید تا زمانی که فقط غذای جدید را بخورد.
اولین معیار برای انتخاب غذای سگ، سالم بودن آن است. به دنبال مارکی باشید که از مواد تشکیل‌دهنده با کیفیت، ارگانیک و قابل ردیابی استفاده کند. جی جی لوپ به دنبال بهترین برندها برای سگ شما است. ما برندهایی را در فرمول‌های متنوع متناسب با اندازه، سن و سطح فعالیت هر سگ جمع‌آوری کرده‌ایم. ما غذاهای مخصوص سگ‌های کار و آنهایی که معده حساس دارند، داریم. طیف عطروطعم وسوسه‌انگیز در غذاهای ارائه شده طوری است که حتی برای سگ‌های بدغذا نیز جذاب است. اگر سگ شما مرغ، گوشت قرمز و بره را دوست ندارد، ممکن است عاشق طعم ماهی یا بوقلمون باشد.

اطمینان حاصل کنید که گوشت ماده اصلی در غذای سگ شما است

مطلوب‌ترین ماده غذایی در غذای خشک سگ، گوشت است. برچسب مواد تشکیل‌دهنده چند مارک غذای خشک سگ را بررسی کنید. اگر گوشت قرمز یا سفید (و نه محصول جانبی گوشت) جزء اولین مواد تشکیل‌دهنده (تا سه ماده اولیه) باشد، احتمال اینکه یک غذای خشک با طعم خوبی باشد، بسیار بالا است.
هر برندی که ذرت را به‌عنوان ماده اصلی غذای تولیدی خود معرفی کرده است از لیستتان پاک کنید.

غذای مرطوب را با غذای انسان مخلوط کنید

بعضی از سگ‌ها فقط طعم، مزه و بافت غذای خشک را دوست ندارند. اگر سگ شما غذای مرطوب می‌خورد و یا عادت به غذاهای انسانی کرده است، می‌توانید با دادن غذای مرطوب به سگ خود که با همان مارک غذای خشک که می‌خواهید او بخورد، فرایند انتقال به غذای خشک را شروع کنید. مقداری از غذای مرطوب را با غذای انسانی که سگ شما دوست دارد بخورد، مخلوط کنید. سپس، در طی یک یا دوهفته، نسبت غذای انسانی به غذای مرطوب را کاهش دهید تا زمانی که مقدار غذای انسانی به صفر برسد.
بعد از اینکه سگ شما غذای مرطوب را خورد، سپس در مدت دوهفته شروع به مخلوط کردن دانه‌های خشک با غذای مرطوب کنید و کم‌کم نسبت غذای مرطوب را کم کرده تا اینکه سگ فقط غذای خشک بخورد. به یاد داشته باشید که مقدار غذای خشک را مقیاس کنید تا از تغذیه بیش از حد سگ جلوگیری کنید. گزینه‌های دیگر شامل افزودن بهبوددهنده‌های مواد غذایی است که دانه‌های خشک را با یک پوره خوش طعم می‌پوشانند.

گام سوم: رژیم غذایی را برای حل بد غذایی سگ خود تنظیم کنید

با در اختیار گذاشتن مقدار کمی غذای انسانی سگ خود را خوشحال کنید

اگر عادت قبلی سگ به غذای انسان خواری قابل‌رفع نیست، می‌توانید مقدار کمی آب گوشت (بهتر است گرم باشد) یا یک قاشق غذاخوری موز یا کدوتنبل پوره شده به غذای خشک اضافه کنید. همچنین می‌توانید پنیر کاتج یا کمی تخم‌مرغ آب پز شده اضافه کنید. فقط به یاد داشته باشید که غذای انسان نباید بیش از ۱۰٪ از کل غذای روزانه سگ شما باشد.

تشویقی‌ها را قطع کنید

اگر سگ شما چیزهای دیگری می‌خورد، ممکن است خیلی ولعی برای غذای خشک خود نداشته باشد. بسیاری از سگ‌ها ترجیح می‌دهند با ته‌مانده سفره و تشویقی شکم خود را پر کنند. مثال عیان این موضوع کودکی است که اجازه داده‌اید با شیرینی و بستنی شکم خود را پر کند، پس در صورت بی‌میلی به غذا تعجب نخواهید کرد. درحالی‌که می‌خواهید رژیم سگ خود را به غذای خشک تغییر دهید، تشویقی‌های سگ خود را همه با هم متوقف کنید. همچنین باید فقط دو بار در روز به سگ خود غذا دهید تا زمانی که سگ شما مرتباً غذای خشک بخورد. بعد از اینکه سگ به طور منظم غذای خشک استفاده کرد، می‌توانید دوباره تشویقی دادن را شروع کنید، اما هرگز از غذای انسان به‌عنوان تشویقی استفاده نکنید وگرنه عادت‌های قبلی سگ برگشت می‌کند. اطمینان حاصل کنید که همه افراد خانواده شما از قوانین وضع شده آگاه هستند و آنها را زیر پا نمی‌گذارند. سگ‌ها در یافتن فرد سست اراده در خانواده بسیار باهوش هستند.

برای زمان‌های تغذیه محدودیت زمانی تعیین کنید

داشتن یک برنامه منظم برای وعده‌های غذایی سگ شما و برداشتن ظرف غذا با پایان زمان مقرر سگ را تشویق به خوردن غذا می‌کند. بهتر است هر روز در ساعت‌های مشخص غذا را جلوی او گذاشته و بعد از ۱۵ دقیقه غذا را از جلوی او بردارید و باقیمانده غذا را دور بریزید. سپس، طی ۱۲ ساعت دوباره به سگ خود غذا دهید و از همان پروتکل پیروی کنید. به سگ خود چیزی به‌عنوان میان وعده ندهید
اگر بعد از ۲ روز سگ شما هنوز از خوردن غذا امتناع کرد، کمی از غذایی را که عادت به خوردن دارد به او بدهید (تقریباً نصف مقدار طبیعی). سپس، دوباره امتحان کنید.همچنین ممکن است بخواهید غذای خشک را با مقدار کمی غذای انسانی (حداکثر ۱۰٪) مخلوط کنید تا احتمال خوردن سگ شما افزایش یابد.

تغذیه دستی را امتحان کنید

همچنین می‌توانید سگ خود را با دست تغذیه کنید. با سگ خود بنشینید و چندتکه لقمه را در دست خود قرار دهید. سپس، آن را به سگ خود پیشنهاد دهید تا ببینید آیا او آن را می‌خورد یا نه. اگر سگ شما عادت دارد که غذای انسانی را از دست شما بگیرد، ممکن است دانه‌های خشک را نیز از دست شما بپذیرد.

اندازه دانه‌های غذای خشک

به دلایل مختلف غذای سگ در دسته‌بندی‌های مختلف از نظر جثه سگ شامل کوچک، متوسط و بزرگ تولید می‌شوند، اما اندازه دانه‌های غذا نیز یکی از فاکتورهای مهم است. اگر سگ کوچک شما غذای خشک نمی‌خورد، ممکن است فقط به این خاطر باشد که سعی می‌کند دانه‌هایی را که برای دهان او بسیار بزرگ است، بجود.

تشویق سگ خود به خوردن غذای خشک

اگر از نظر سلامتی عمومی و دندان سگ خود اطمینان خاطر داشته و غذای خشک باکیفیت با دانه‌بندی مناسب تهیه کرده‌اید اما او همچنان علاقه‌ای به خوردن این غذا ندارد، می‌توانید برای ترغیب او به خوردن، چند قدم زیر را بردارید.
اولین قدم اطمینان از گرسنگی سگ است. تشویقی‌ها را قطع کنید مگر در مواردی که هنگام آموزش در اختیارش قرار می‌دهید. غذاهای تشویقی باید کم‌حجم و کم کالری باشند. مقدار غذایی را که در اختیارش می‌گذارید را کاهش دهید. بهترین استراتژی تقسیم غذا به دو وعده صبح و عصر است.
می‌توانید با افزودن موادی که دوست دارد به غذای خشک فریبش دهید. برخی از ته‌مانده‌های سفره مانند گوشت پخته شده بدون استخوان و بدون هیچ‌گونه سس و اسانس را امتحان کنید. سگ‌ها عاشق تخم‌مرغ و پنیر هستند، بنابراین می‌توانید آن را در غذای خشک مخلوط کنید. بعضی از سگ‌ها واقعاً دوست دارند کمی غذای مرطوب را با دانه‌های خشک غذا مخلوط کنند.

اگر چندین سگ نگهداری می‌کنید، این می‌تواند دلیل این موضوع باشد

سگ‌ها حس سلسله مراتبی دارند و یک سگ جوان و ترسو ممکن است تمایلی به خوردن غذا در کنار سگ مسن‌تر و با ادعای بیشتر نداشته باشد. سگ شما حتی ممکن است تمایلی به غذا خوردن در نزدیکی شما نداشته باشد. سعی کنید به انتخاب سگ خود در مورد فضا احترام بگذارید تا بدون مزاحمت غذا بخورد، ترجیحاً در یک اتاق تنها.

ورزش یک محرک عالی اشتها است

یک پیاده‌روی روزانه مقداری کالری می‌سوزاند و ذهن او را نیز تحریک می‌کند. همان‌طور که بعد از کمی هوای تازه خوردن احساس گرسنگی می‌کنیم سگ‌ها نیز همین‌طور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *